O Jeziorze Tarnobrzeskim i wodach siarczkowych w Teleexpressie!

W środę w Teleexpressie w TVP1 pojawił się temat prac nad koncepcją wykorzystania złóż wód siarczkowych występujących pod ziemią w okolicy Jeziora Tarnobrzeskiego. 

„Siarka rozpala nadzieje Tarnobrzega. Władze chcą wykorzystać leczniczy potencjał tego pierwiastka. Zakład przyrodoleczniczy miałby powstać nad brzegiem Jeziora Tarnobrzeskiego” – od takich słów zaczyna się materiał, który obejrzeć możecie tutaj (od 8 min, 57 sekundy):

O Jeziorze Tarnobrzeskim i wodach siarczkowych w Teleexpressie!

Przypomnijmy:

Badania prowadzone przez Państwowy Instytut Geologiczny potwierdziły, że w Tarnobrzegu występują wody siarczkowe. Co więcej! Właściwościami są zbliżone do tych występujących w uzdrowisku Busko-Zdrój!

Z analizy przygotowanej przez Instytut wynika, że wody siarczkowe – których największe złoża znajdują się pomiędzy centrum miasta i jeziorem – mogą być wykorzystywane  w balneoterapii i będą pomocne w leczeniu wielu schorzeń.


25 stycznia prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb powołał do życia opiniodawczo-doradczą komisję do spraw wykorzystania wód siarczkowych występujących w Tarnobrzegu.

Komisja do spraw wykorzystania wód siarczkowych nad Jeziorem Tarnobrzeskim ma inicjować działania związane z wykorzystaniem tego naturalnego bogactwa, w szczególności: wyznaczać kierunki zagospodarowania i wykorzystania wód, opracować koncepcję zagospodarowania i wykorzystania ich, opiniować uchwały Rady Miasta Tarnobrzega i poszukać możliwości finansowania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *