Małe Bieszczady 2,5 kilometra od Jeziora Tarnobrzeskiego? [ATRAKCJE W OKOLICY]

Zapraszamy do odwiedzenia i polubienia facebookowej strony o nazwie „Zwałka – Nasze Małe Bieszczady” – promującego tereny turystyczno-rekreacyjne na tak zwanej pokopalnianej zwałce w Siedleszczanach w gminie Baranów Sandomierski – zaledwie 2,5 kilometra od Jeziora Tarnobrzeskiego. 

Zwałka to wzniesienie usypane z ziemi wybranej niegdyś przez Kopalnię Siarki „Machów” z miejsca, w którym dziś znajduje się jezioro. Po latach od zaprzestania wydobycia siarki stała się jedną z atrakcji tej okolicy, szczególnie dla miłośników wypoczynku na łonie natury. Wyznaczono tam kilka tras spacerowo – rowerowych. Na ich trasie napotkamy piękne oczka wodne, a przy odrobinie szczęścia także różnego rodzaju dziką zwierzynę. W niektórych miejscach ulokowano także drewniane altany, w których można odpocząć lub schronić się przed deszczem. To tutaj usytuowany jest także jedyny w tej okolicy stok narciarski.

Stronę założył członek Uczniowskiego Klubu Sportowego w Siedleszczanach, a jednocześnie wicestarosta Powiatu Tarnobrzeskiego Krzysztof Pitra.

Od zawsze widziałem w tym miejscu potencjał turystyczny. Zawsze kusiło mnie, żeby zorganizować tutaj coś z turystyki zrównoważonej – nordic walking, biegi narciarskie, turystykę pieszą czy rowerowa. Razem z grupą przyjaciół od jakiegoś czasu spotykamy się tam na nordicu. Z resztą coraz więcej osób odwiedza to miejsce w celach rekreacyjnych. To pokazuje, że warto rozmawiać o tym, jak jeszcze bardziej wykorzystać i wypromować tę zwałkę pod kontem turystyki. Stronę na facebooku założyłem właśnie po to, aby ludzie, którzy czują ten temat mieli gdzie o tym dyskutować i zgłaszać swoje pomysły. Być może uda nam się je zrealizować, jako UKS – mówi. – Myślę, że przydałaby się tutaj na przykład platforma widokowa, bo mamy kanały przelotowe ptaków, a także możliwość obserwacji doliny Wisły. Rozmawiałem o tym między innymi z Ligą Ochrony Przyrody. Chciałby też, żeby kiedyś Jezioro Tarnobrzeskie zostało połączone ze zwałką ścieżką spacerowo-rowerową. A jest szansa, żeby zrobić to po trasie dawnego taśmociągu, którym ziemia była tutaj transportowana z pokopalnianego wyrobiska. Można by później pomyśleć też o przedłużeniu tej trasy dalej do Zamku w Baranowie. Są tutaj też możliwości zrobienia czegoś dla paralotniarzy. 

Link do strony „Zwałka – Nasze Małe Bieszczady” na facebooku: https://www.facebook.com/Zwa%C5%82ka-Nasze-Ma%C5%82e-Bieszczady-1147043095325216/

Zdjęcia z FB „Zwałka – Nasze Małe Bieszczady”:

zwalka zwalka2 zwalka3 zwalka4 zwalka5

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *