Trwa XIV akcja społeczna „Bezpieczne wakacje – stop bezmyślnym skokom na głowę do wody”

Organizatorzy akcji apelują o ostrożność w czasie wypoczynku nad wodą i przypominają jak poważne mogą być konsekwencje nieprzemyślane skoki „na główkę”. 

Rozpoczęły się wakacje, wielu z młodych ludzi będzie spędzało je nad morzem czy jeziorem, będą przebywali w pobliżu rzeki, stawu czy innego zbiornika wodnego. W czasie pięknej słonecznej pogody, upałów będą się kąpać, pływać i też skakać na głowę do wody. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy co niosą ze sobą nieprzemyślane skoki na głowę do wody. Po raz XIV ruszam w Tarnobrzegu z coroczną lokalną akcją społeczną, która ma uświadamiać, ostrzegać młodych ludzi o tym niebezpieczeństwie – mówi Rajmund Zięba, który od 1999 roku jest organizatorem lokalnej akcji „Bezpieczne wakacje – stop bezmyślnym skokom na głowę do wody”. – Apeluje aby przed każdym – podkreślam każdym – skokiem „na główkę” sprawdzać głębokość wody w miejscu, w którym chcemy skakać po raz pierwszy i w miejscu w którym już skakaliśmy. Każdego roku w okresie wakacji młodzi ludzie, głównie chłopcy i młodzi mężczyźni skaczą bezmyślnie do wody gdzie popadnie, nie sprawdzając jej głębokości. Wielu z nich przez głupotę, brawurę, popisy przed dziewczynami czy alkohol skoczyło na głowę do płytkiej wody i teraz żyją sparaliżowani na wózkach inwalidzkich.

Skok do płytkiej wody i uderzenie w dno może skończyć się złamaniem kręgów szyjnych oraz uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Wciągu kilku sekund paraliż tułowia, nóg i częściowy rąk, a w wielu przypadkach nawet całkowite porażenie czterech kończyn i całego ciała.

Gdy w pobliżu nie ma w tym czasie nikogo, lub nikt nie potrafi nam pomóc, topimy się – mówi R. Zięba. – Szpital, bardzo długa, ciężka rehabilitacja. Medycyna na dzień dzisiejszy nie znalazła lekarstwa by te uszkodzenia wyleczyć. Nie ma żadnej innej metody by taką osobę przywrócić z powrotem do pełnej sprawności – postawić na nogi, odwrócić paraliż, przywrócić czucie ciała.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *