Czyszczenie klimatyzacji przedłuży jej żywotność

Uważa się, że regularne przeglądy, czyszczenie klimatyzacji i ogólna dbałość o cały układ znacznie przedłuża jej żywotność. Mimo to wielu kierowców i tak uważa, że skoro klimatyzacja działa, to nie ma potrzeby jej serwisowania. Nic bardziej mylnego.

Kompresor, inaczej zwany sprężarką, jest elementem układu klimatyzacji samochodowej najczęściej ulegającym uszkodzeniom. Przyczyną takich awarii jest niedobór czynnika chłodniczego bądź jego nadmierne rozwodnienie. Czynnik ten jest odpowiedzialny za cyrkulację w układzie, a połączony ze specjalnym olejem warunkuje odpowiednie nasmarowanie sprężarki i szczelność wszystkich występujących tam połączeń. Jest przez to najdroższym elementem całego układu chłodniczego w samochodach. Warto mieć to na uwadze, szczególnie dlatego, że istnieje przekonanie, iż klimatyzację należy uruchamiać tylko wtedy, gdy zmusza do tego aura na zewnątrz. Takie stwierdzenie jest oczywiście błędne, ponieważ jeśli z klimatyzacji długo się nie korzysta, wspomniany już olej i chłodziwo mogą rozdzielić się, co sprawi, że po włączeniu systemu, sprężarka będzie pracowała „na sucho” i ulegnie uszkodzeniu, zacierając się.  Dlatego też warto regularnie oddawać samochód na przegląd klimatyzacji i uzupełniać wszystkie płyny. Taki podstawowy przegląd z uzupełnieniem braków kosztuje zwykle około 200 złotych w większości warsztatów samochodowych. W przypadku, kiedy awaria nastąpi, kompleksowa naprawa może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Dlatego warto przynajmniej raz w roku udać się do warsztatu na szybki przegląd całego układu klimatyzacji samochodowej.

Jak samemu dbać o klimatyzację w aucie?

Samo czyszczenie klimatyzacji to za mało do jej sprawnego działania bez żadnych usterek. Oczywiście, dbanie o nią samodzielnie, również wydłuża jej żywotność, jednak mimo to konieczne jest regularne oddawanie auta na jej profesjonalny przegląd. Aby samodzielnie przedłużyć żywotność samochodowej klimatyzacji, należy przede wszystkim pamiętać o regularnej wymianie filtra kabinowego. Eksperci zalecają taką wymianę przynajmniej raz w roku lub po przejechaniu każdych 15-20 tysięcy kilometrów. Brudny filtr jest nie tylko uciążliwy dla alergików, ale także przyczynia się do zmniejszenia wydajności klimatyzacji. Kolejną rzeczą, o którą można samemu zadbać, jest czyszczenie klimatyzacji z grzybów i bakterii. Dowiedz się jak dokładnie powinno przebiegać czyszczenie klimatyzacji: http://www.caligo.pl/wiosenna-promocja-na-czyszczenie-klimatyzacji/.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *