Najnowsze trendy w projektach domów

Jakie trendy zauważamy w budownictwie w przeciągu ostatniego roku? Czy jakieś szczególne zmiany na horyzoncie? Czy dajemy się ponieść nowym trendom? Podpatrujemy innych czy wzorujemy się na tradycji?

INSPIRACJE

Mówiąc o polskim stylu w architekturze będziemy zapewne nawiązywać do dworków i drewnianych chatek. W wielu pracowniach architektonicznych odnajdziemy nawiązania do tradycji jednak słabnące zainteresowanie takimi projektami pokazuje, że jeszcze nie przebrzmiała zła sława dworko-podobnych projektów rodem z lat 90-tych. By uciec jak najdalej od skojarzeń i odnaleźć w tym styl dla siebie, czerpiemy inspiracje od skandynawskich sąsiadów i ich minimalizmu w projektach.

INNOWACJE

Coraz częściej sięgamy również po innowacyjne projekty domów nowoczesnych by zwiększyć ich komfort i przerzucić część obowiązków na technologię. Jak wskazują architekci z grupy Dominanta, dostępność zaawansowanych systemów które automatyzują naszą codzienność bez naszego większego udziału jest wygodne i pod niejednym względem zwiększa bezpieczeństwo. Wystarczy z poziomu smartphona kontrolować system grzewczy, instalacyjny, kino domowe, otwieranie okien czy kino domowe. Jest to domeną inteligentnych domów, które dążą do energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań nie ujmując na naszym komforcie. W realizację takich projektów trzeba zainwestować ponieważ stworzenie magistrali wraz z wszystkimi systemami nie jest tanie, jednak całość zwraca się podczas eksploatacji.

Jesteśmy coraz odważniejsi w kontaktach z technologią. Widać to również po chętnych inwestycjach w łamane i kolankowe okna. Jest to podążanie za nowymi trendami stylistycznymi, które oswajają i rozprawiają się z potencjalnymi obawami przed łamanymi oknami w narożu. Kampanie producentów przekonują, że jest to solidne rozwiązanie. Z racji feedback-u jaki otrzymujemy coraz trudniej jest obstawać przy poglądzie, że takie rozwiązania nie sprawdzają się czy nie zapewniają szczelności. Wrażliwe na upodobania klientów oraz oferty producentów, pracownie, coraz częściej sięgają po takie rozwiązania dodając do projektów nowoczesnego looku.

METRAŻ

Częściej decydujemy się na mniejsze metraże. Przepastne, wielopokoleniowe domy mają coraz mniej zwolenników. Skupimy się raczej na dobrym wykorzystaniu mniejszych przestrzeni. Zwiększa to możliwościowi dla tych z nieco mniej zasobnym portfelem ale ceniących sobie prywatność i indywidualność. Najpopularniejsze obecnie metraże „na każdą kieszeń”, mieszczą się w przedziale 100 do 160 metrów powierzchni używkowej. Mamy wszelkie powody twierdzić, że takie trendy się utrzymają widząc zaangażowanie pracowni projektowych w promowanie tego typ rozwiązań.

Ogólne tendencje wpływają na dostępność ofert. Jednak nie stanowią wytycznych, którym musimy się poddać. Bardziej zachęcają do czerpania inspiracji i wybrania rozwiązań najbardziej dostosowanych do naszych potrzeb i wyobrażeń.

Więcej aktualności z branży budowlanej znajdziesz na blogu https://www.dominanta.pl/blog/aktualnosci.

2 Comments

  1. Franciszek

    Mi spokojnie by starczyl dom o powierzchni 100m.

    Reply
  2. Gość

    Artykuł z tego co widzę dotyczy projektowania domów w Polsce. Ciekawe jak jest w innych krajach Europy?

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *