Kiedy warto wybrać dom parterowy?

Dom parterowy wygląda nowocześnie, przestronnie, a nawet — można by powiedzieć — odrobinę luksusowo. Ten typ domu doskonale sprawdzi się dla osób starszych bądź tez rodzin z osobami niepełnosprawnymi. Atrakcyjny wizualnie dom parterowy mimo wielu atutów charakteryzuje się również cechami, które często stawiają go niestety na drugim miejscu za domami kondygnacyjnymi. Dlatego dziś przeanalizujemy: kiedy warto wybrać dom parterowy?

Dom parterowy — co warto o nim wiedzieć?

Domy parterowe nie są dość częstym widokiem w polskim krajobrazie. Najczęściej jednak spotkać je możemy na nowoczesnych osiedlach domków jednorodzinnych, w miejscach, w których mieszkańcy mogą cieszyć się dużymi przestrzeniami. Domy parterowe będziemy oglądać zatem na przedmieściach lub też w okolicach wiejskich. Zdecydowanie rzadziej stawiane są one w miejscach z mocno rozwiniętą infrastrukturą. Jaki jest tego powód? Chodzi naturalnie o wielkość działki, która z oczywistych względów ma ograniczoną powierzchnię w terenach typowo miejskich. Nie bez znaczenia jest również możliwość wkomponowania się krajobraz. Domom parterowym sprzyjają okolice zielone. Wtedy to ich mieszkańcy są stymulowani do pozostawania w bliskim kontakcie z otaczającą ich przyrodą. Przestronne wnętrze w połączeniu z integracyjnym charakterem domu sprawiają, że wielu inwestorów wybiera właśnie projekty domów parterowych.

Koszty wzniesienia i oszczędności

Bez wątpienia wzniesienie domu parterowego jest zazwyczaj tańsze niż domu piętrowego. Dodanie do domu kondygnacji jest bardziej kosztowne niż położenie większej powierzchni fundamentów, a także przeznaczenie nieco więcej budżetu na budowę dachu. Dom parterowy to budynek, który z pewnością będzie idealny dla tych inwestorów, którym zależy na możliwie najszybszym w nim zamieszkaniu. Jednak krótszy okres budowy ma swoje wytłumaczenie przede wszystkim w łatwiejszej jego konstrukcji. W jego przypadku prawdopodobieństwo popełnienia błędów w sztuce budowlanej jest znacznie mniejsze. Można by rzec zatem, że dom parterowy będzie rozwiązaniem idealnym dla osób, które chcą oszczędzić na budowie. Jedynym warunkiem do jego postawienia jest odpowiedniej wielkości działka.

Na co warto zwrócić uwagę?

To, co powinno przykuć Twoją uwagę instalacje. Budowa domu o dużej, płaskiej przestrzeni może powodować nieco większe trudności z organizacją jednego, centralnego punktu dla wszystkich instalacji. Musimy się zatem przygotować na większe koszty związane z zakupem rur, ich montażem, a także nieco większym wydatkiem związanym z przesyłem wody ciepłej. Domy parterowe mają nieco więcej trudności z uzyskaniem właściwego ciągu kominowego, dlatego dobrym pomysłem w jego przypadku jest zakup nasad kominowych lub pomyślenie o wentylacji mechanicznej.

Oczywistym faktem jest ten, że do budowy dom parterowego niezbędna będzie odpowiedniej wielkości działka. Z pewnością będzie ona musiała być większa niż w przypadku domu kondygnacyjnego. Budowa domu parterowego w ciasnej przestrzeni mija się z celem, gdyż nie będzie on atrakcyjny zarówno dla życia jego mieszkańców, jak i pod względem wizualnym.

1 Comment

  1. FazZi

    Bez czytania treści artykułu powiem krótko dom parterowy ma naprawdę bardzo dużo plusów, największym z nich jest ogrzewanie zimową porą, koszty znacznie mniejsze w przypadku instalacji CO oraz koszty utrzymania takiego domku mniejsze niż w przypadku piętrowego. To już nie te czasy kiedy budowało się domy duże i do nieba

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *