Młodzi w pracy: jak zatrzymać ich na dłużej?

Każde kolejne pokolenie, które wkracza na rynek pracy, ma inne potrzeby. Nie chodzi tylko o odpowiednią płacę i atmosferę w biurze, która powinna być bardziej przyjacielska niż formalna. Chodzi także o dodatkowe benefity, które pracodawca może zaoferować. A powinny one być na tyle atrakcyjne, by młody i wartościowy pracownik nawet nie pomyślał o zmianie pracy i chciał związać się z naszą firmą na dłużej.

Co dla młodych jest istotne w pracy?

Dla młodych pracowników liczy się przede wszystkim osiągnięcie równowagi między pracą a życiem osobistym i edukacją. Każdy z tych aspektów życia powinien przynosić odpowiedni poziom satysfakcji. Jeśli tak się nie dzieje, młodzi pracownicy rozpoczynają poszukiwania innego miejsca, które spełni ich oczekiwania. Dlatego tak ważne są wszelkiego rodzaju świadczenia pozapłacowe, które nie tylko sprawią, że młodzi pracownicy poczują się docenieni, ale również zwiększy się ich motywacja i zapał do pracy. Tym samym wzrośnie także ich efektywność i zaangażowanie.

Jakie świadczenia pozapłacowe dla młodych?

Największą popularnością wśród świadczeń pozapłacowych dla młodych ludzi cieszą się podróże (również te służbowe), rabaty na zajęcia rekreacyjne (karnety na siłownię, gokarty, paintball) czy zniżki w sklepach z odzieżą, kosmetykami lub elektronicznymi gadżetami. Dla tych, którzy mają dzieci, ważne jest także wsparcie w zakresie opieki nad nimi. Im pracownik starszy, tym większe znaczenie ma także odpowiedni program emerytalny.

Wolność wyboru

Przy wielu pracownikach trudno jest stworzyć taki plan motywacyjny, który zadowoli wszystkich. Jednych mogą ucieszyć aktywności fizyczne, innych wizyty w  spa, a jeszcze innych zniżki na nowe sprzęty RTV i AGD. Dlatego lepiej postawić na sprawdzone rozwiązanie, które pozwala pracownikowi samodzielnie wybrać swoje świadczenia, a jednocześnie nie jest kłopotliwe do wdrożenia dla pracodawcy. Takim rozwiązaniem jest platforma online Sodexo Select.

Dostęp do platformy Sodexo Select pracownicy mają przez całą dobę. Wśród opcji do wyboru, na które mogą się zdecydować, znajdują się produkty Sodexo i marek partnerskich, w tym m.in. kupony i karty do Douglasa, W.Kruk, Vistuli, Empiku czy bony wartościowe. Dzięki temu rozwiązaniu każdy z pracowników znajdzie ofertę dla siebie, a co za tym idzie – każdy z nich będzie tak samo zadowolony.

Młodzi w pracy muszą czuć się odpowiednio docenieni. Dzięki Sodexo Select efekt ten można osiągnąć naprawdę łatwo!

Poczytaj więcej na http://sodexomotywacja.pl/