Tarnobrzeg: Nowe pomieszczenia w Zamku Dzikowskim [Zdjęcia]

Do użytku oddano dziś klatkę schodową prowadzącą na pierwsze i drugie piętro Zamku Dzikowskiego w Tarnobrzegu oraz sąsiadujące z nią pomieszczenia.

Niebawem będzie można zwiedzać nowe, odrestaurowane niedawno zamkowe pomieszczenia. Wśród nich jest między innymi słynny pokój myśliwski. Niebawem ma zostać przywrócony mu oryginalny wystrój, dzięki czemu ma stać się jedną z największych zamkowych atrakcji.

Zamkowe pomieszczenia odrestaurowano kosztem 340 tysięcy złotych. Nie jest to jednak koniec remontu zamku. Odnowienia wymagają wciąż inne pomieszczenia na piętrach. Nie wiadomo jeszcze kiedy do tego dojdzie.

Galeria zdjęć z zamku

Muzeum w zamku

Zamek Dzikowski to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa. Wraz z otaczającym go parkiem i budynkami towarzyszącymi stanowi najcenniejszy zespół zabytkowy Tarnobrzega. Jego historia sięga XV wieku. Zamek był rozbudowywany w XVII i XVIII wieku. W pierwszej połowie XIX wieku częściowo przekształcono go natomiast w muzeum. W grudniu 1927 roku zamek spłonął, po czym został odbudowany w barokowym stylu. Więcej o historii zamku można przeczytać na stronie internetowej Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, które opiekuje się zamkiem.

Zamek warto zwiedzać z przewodnikiem, który opowie niesamowitą historię jego poszczególnych pomieszczeń i wielu zgromadzonych w nim eksponatów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *