Weź udział w rozpoczęciu sezonu morsowego!

Już w sobotę 12 listopada nad Jeziorem Tarnobrzeskim uroczyste rozpoczęcie sezonu morsowego 2016/2017 z Klubem Sportowym BodyMors.

Zbiórka chętnych do udziału w tym wydarzeniu o godzinie 13 w przy Marinie nad brzegiem jeziora. Dalszy plan wygląda tak: rozgrzewka, wspólna kąpiel, poczęstunek i zabawa na placu ogniskowym.

W imprezie wezmą udział morsy z Rzeszowskiego Klubu Morsów „Sopelek”, Lubelskie Morsy, a także miłośnicy lodowatych kąpieli ze Staszowa, Stalowej Woli oraz Mielca.

morsy (42) morsy (37)

Przy okazji warto zapoznać się z treścią wpisu, który na swoim profilu na Facebooku opublikowali członkowie klubu BodyMors:

„Kochani z racji zaplanowanego na dzień 12 listopada 2016 r rozpoczęcia sezonu morsowania 2016/2017 pragnę przypomnieć morsom zaprawionym w boju, a tych początkujących poinformować o najważniejszych sprawach związanych z morsowaniem.
Kto może zostać MORSEM? – biorąc pod uwagę nasze kilkuletnie doświadczenie możemy stwierdzić, że nie ma zbyt wielu barier stojących na drodze do zostania Morsem. Do takich można zaliczyć choroby serca (zaburzenia krążenia), niewydolność oddechowa, rozległe zmiany żylakowe. Natomiast zupełnie nie ma znaczenia waga ciała, oraz grubość tkanki tłuszczowej. Morsem może zostać każdy niezależnie od płci czy wieku. Osoby niepełnoletnie mogą uczęszczać na morsowanie po uzyskaniu pisemnej zgody rodziców (opiekunów prawnych). Dorośli podpisują deklarację o kąpieli na własną odpowiedzialność. Zalecamy konsultację lekarską przed przystąpieniem do morsowania.
Jak zostać MORSEM? – kluczowym czynnikiem jest „chęć”, kiedy już takową wyrażamy wystarczy wybrać się na jedno ze spotkań naszego Klubu a takie odbywać się będą w każdą niedzielę o godzinie 12.00 przy głównym wjeździe na Jezioro. Naturalnym jest, że możecie przejawiać strach przed pierwszym morsowaniem, gdyż jest to coś nowego, nieznanego. Dlatego należy rozpocząć morsowanie pod okiem doświadczonego morsa, który krok po kroku pokaże jak zachowywać się przed i w trakcie korzystania z kąpieli. Nie zalecane jest długotrwałe, przesadne przebywanie w zimnej wodzie, istotą morsowania jest przystosowywanie ciała do kontaktu z wodą i dopasowywanie czasu do możliwości organizmu. W przypadku niedostosowania się do tej zasady można spotkać się z negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Kiedy zacząć? – przygodę z morsowaniem można zacząć nawet w zimie – w środku sezonu, ale wtedy przeżyjecie większy szok termiczny. Pływając nieprzerwanie systematycznie raz lub kilka razy w tygodniu po zakończeniu sezonu letniego przyzwyczaicie organizm do stopniowej zmiany temperatury wody na coraz niższą. Morsy z naszego klubu rozpoczynają okres przygotowawczy przeważnie początkiem października, ale termin waszego przygotowania zależy od Was.
W jaki sposób się kąpać? – Tuż przed wejściem do wody nie powinno się rozgrzewać ciała ciepłymi napojami, a tym bardziej alkoholem. Smarowanie ciała kremami, balsamami też nie jest konieczne. Zanim wejdziemy do wody należy rozgrzać organizm – rozgrzewka jest najważniejsza, jest wstępem do całej zabawy. Rozgrzewka nie może nas zbytnio zmęczyć, ma nam pomóc się rozruszać, rozciągnąć, zrelaksować ścięgna i mięśnie. Możemy wykonać przysiady, pajacyki, umiarkowany bieg tak, by doprowadzić do podwyższenia tętna. Podczas rozgrzewki powinniśmy być ubrani w coś lekkiego, np. dres. Odpowiedni strój to taki, w którym się nie przegrzejemy (spocimy), ale też nie zmarzniemy. Bezpośrednio po rozgrzewce rozbieramy się do kąpielówek (warto je mieć już ubrane wcześniej) i wchodzimy spokojnie, acz zdecydowanie do wody nacierając się wodą. Polecane jest aktywne pływanie lub ruch w wodzie. Zalecamy kąpać się w obuwiu ochronnym przeznaczonym do użytkowania w wodzie mogą to być buty neoprenowe. Dodatkowo można wyposażyć się w rękawice neoprenowe i ciepłą czapkę lub czepek. Kąpiel powinna trwać kilka minut ( ok 3-5 ) w zależności od indywidualnych predyspozycji i być zakończona zanim zaczniemy odczuwać skutki przechłodzenia organizmu. Po wyjściu z wody należy się od razu wytrzeć lub pobiegać do czasu wyschnięcia. Kolejne zanurzenie możliwe jest po ponownej rozgrzewce na 1 do 3 min. Zamiast drugiego wejścia można natrzeć się śniegiem, o ile akurat jest. Po każdym wyjściu z wody należy się porządnie osuszyć, następnie ubrać, a jeśli nasz organizm będzie odczuwał taką potrzebę, to przeprowadzić ćwiczenia rozgrzewające. Po zanurzeniu warto napić się ciepłej herbaty, a po powrocie do domu można wziąć gorącą kąpiel.

Wyposażenie ułatwiające udział w morsowaniu:
1. kąpielówki lub strój kąpielowy – zwykłe lub takie do nurkowania z neoprenu,
2. ręcznik,
3. karimata lub kawałek styropianu, na którym można stanąć podczas przebierania się,
4.czepek lub czapka,
5. buty przeznaczone do kąpieli mogą być z neoprenu,
6. rękawiczki,
7. ubranie na zmianę,
8. termos z gorącą herbatą,
9. sportowy strój

bodymors-morsowanie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *