Głosujcie na wody siarczkowe! List otwarty

Zapraszamy do zapoznania się z treścią listy otwartego jaki do mieszkańców Tanobrzega wystosował radny Witold Zych – pomysłodawca budowy ośrodka leczniczo-rekreacyjnego opartego na wodach siarczkowych nad Jeziorem Tarnobrzeskim. 

List otwarty do mieszkańców miasta Tarnobrzega.

Tarnobrzeżanie!

Niedziela 2 października będzie ostatnim dniem głosowania na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Zwracam się do Was wszystkich z apelem o oddanie głosu na ogólnomiejski projekt nr 1: „Wykonanie ujęcia wód siarczkowych dla potrzeb ośrodka leczniczo-rekreacyjnego nad Jeziorem Tarnobrzeskim.” Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie w swoim opracowaniu ze stycznia tego roku: „Studium możliwości występowania i wykorzystania wód leczniczych i termalnych w Tarnobrzegu” potwierdził występowanie wód siarczkowych w rejonie Jeziora Tarnobrzeskiego cyt: „Wody siarczkowe okolic Tarnobrzega są zbliżone właściwościami fizyko-chemicznymi do wód występujących w uzdrowisku Busko Zdrój i mogą znaleźć zastosowanie w balneoterapii do leczenia wielu schorzeń.”

W wodach siarczkowych leczymy: reumatoidalne zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów, dyskopatie i rwy kulszowe, choroby dermatologiczne, zmiany zwężeniowe naczyń kończyn dolnych. Na te wszystkie choroby będziemy mogli leczyć się w Tarnobrzegu bez konieczności wyjazdów do Buska Zdroju, Solca Zdroju, czy też do Horyńca Zdroju. Studium PIG wskazuje, że rejon Jeziora Tarnobrzeskiego posiada bardzo korzystne warunki do budowy kompleksu rekreacyjno-balneoterapeutycznego, co dla naszego miasta oznaczać będzie powstanie znacznej ilości miejsc pracy w tej branży usług. Powstanie takiego ośrodka czynnego przez cały rok w znacznej mierze przyczyni się także do szybkiego rozwoju gospodarczego terenów nad jeziorem.

Równie ważną dla naszego miasta sprawą zwianą z wykonaniem i eksploatacją ujęcia wód siarczkowych będzie powstanie zakładu górniczego, który wprost nawiąże do tarnobrzeskich tradycji górniczych związanych ze złożami siarki rodzimej. Teraz, kiedy wydawało się, że to już koniec siarki w Tarnobrzegu, która przez wiele lat była wizytówką naszego miasta pojawiła się realna szansa na to, by zlikwidowany przemysł związany z wydobyciem siarki mógł odrodzić się w całkiem innym wymiarze. To właśnie wykorzystanie naszego naturalnego bogactwa, jakim są wody siarczkowe może stać się impulsem dla rozwoju Tarnobrzega.

Pamiętajmy, że wody siarczkowe, to nie tylko lecznictwo. Wody te mogą też w przyszłości stanowić źródło przemysłowych surowców chemicznych np. jod, magnez, brom. Można też podjąć produkcję wielu produktów opartych na siarce jak szampony, odżywki, maści lecznicze. Analiza PIG nie wyklucza, że woda siarczkowa w naszym rejonie może nadawać się do kuracji pitnej, co będzie wiązało się także z możliwością produkcji wody butelkowanej. Wśród wielu projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego ten jeden nie dotyczy naszych bieżących potrzeb, ale wybiega w przyszłość i wiąże się z powstaniem nowych miejsc pracy. W tych trudnych czasach dla naszego miasta musimy także myśleć o wizji jego rozwoju, by dać nadzieję tarnobrzeżanom na lepszą przyszłość. Musimy tak jak przed laty nasi ojcowie sięgnąć po bogactwo ukryte w ziemi. Może „żółte złoto” jak nazywało się siarkę uda się zastąpić „płynnym złotem”, czyli wodami siarczkowymi. To, że mamy wody siarczkowe już wiemy. Trzeba zrobić w tej sprawie kolejny krok.

Nie zmarnujmy tej szansy. Zagłosujmy na ten projekt. Dajmy do zrozumienia wszystkim, że bogactwo naturalne, jakim są wody siarczkowe jest naszym wspólnym dobrem i musi być wykorzystane dla rozwoju Tarnobrzega.

dr inż. Witold Zych

Radny Miasta Tarnobrzega

14355688_1707534686238838_6126500803232519077_n

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *