Zobacz ten film zanim skoczysz do wody!

W Tarnobrzegu po raz XV ruszam z coroczną lokalną akcją społeczną „Bezpieczne Wakacje – Stop Bezmyślnym Skokom na Głowę do Wody”. W tegorocznej akcji wykorzystany został przejmujący spot „Ostatni skok” przedstawiający historię białostoczanina Marcina Anchimiuka, który w wieku 15 lat, po niefortunnym skoku do wody, stał się osobą niepełnosprawną.

Każdego roku w okresie wakacji młodzi ludzie skaczą bezmyślnie do wody gdzie popadnie, nie sprawdzają głębokości. Wielu z nich przez głupotę, brawurę, popisy przed dziewczynami czy alkohol skoczyło na głowę do płytkiej wody i teraz żyją sparaliżowani na wózku inwalidzkim.

Skok, płytka woda i uderzenie głową o dno – i tragedia! Złamany kręgosłup szyjnych oraz uszkodzony rdzeń kręgowy. Następuje w ciągu kilku sekund paraliż tułowia, nóg i częściowy rąk a w wielu przypadkach nawet całkowite porażenie czterech kończyn i całego ciała (możemy ruszać tylko głową, podkreślam tylko głową). Gdy nie ma nikogo w tym czasie w pobliżu lub nikt nie potrafi nam pomóc to sparaliżowani topimy się.

Szpital, bardzo długa, ciężka rehabilitacja. Medycyna na dzień dzisiejszy nie znalazła lekarstwa by te uszkodzenia wyleczyć. Nie ma żadnej innej metody by taką osobę przywrócić z powrotem do pełnej sprawności. Postawić na nogi, odwrócić paraliż, przywrócić czucie ciała. Wymaga ona stałej opieki innych osób. Oprócz paraliżu osoba ta narażona jest na wiele innych schorzeń towarzyszących temu uszkodzeniu i życiu na wózku np. odleżyny, kłopoty z układem krążenia, pęcherzem, nerkami i innymi.

To zdarzenie, to życiowa tragedia tego młodego człowieka i jego rodziny. Osoba ta resztę swojego życia spędzi na wózku inwalidzkim! Sprawdzenie głębokości wody, też nie daje 100% bezpieczeństwa bo można przy skoku źle wejść w tafle lustra wody i uszkodzić kręgosłup. Jest jedno mądre wyjście – nie skakać, – po co ryzykować, sprawność, zdrowie i życie.


baner sadrakula pho

1 Comment

  1. FazZi

    Akcja dobra, zwłaszcza ostrzeżenie dla młodych ludzi, niech pomyślą przed, albo chociaż ochlapią się przed zabawą w wodzie.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *