Pierwszy Królewski Bal Maskowy w Zamku w Baranowie Sandomierskim! [ATRAKCJE W OKOLICY]

„Roztańczony Zamek” – pod takich hasłem 30 stycznia w Zamku w Baranowie Sandomierskim będzie odbywać się Pierwszy Królewski Bal Maskowy.

Wśród atrakcji przewidziano między innymi: pokazy ognia, rewię tameczną prosto z Rio i tajemniczą komnatę Jamesa Bonda. Przewidziano także konkurs na najlepszy strój. Za oprawę muzyczną odpowiadać będzie DJ Marcin. Więcej informacji na plakacie i na stronie internetowej: http://www.baranow.com.pl/

zamek

30 stycznia Bal Maskowy w Zamku w Baranowie Sandomierskim

Zamek w Baranowie został wzniesiony pod koniec XVI wieku w miejscu średniowiecznego, obronnego dworu rycerskiego. W XV wieku dwór baranowski należał do szlacheckiej rodziny Baranowskich. Na przełomie XV i XVI wieku właścicielem Baranowa został wielkopolski ród Górków. W 1569 roku Stanisław Górka sprzedał dobra baranowskie Rafałowi Leszczyńskiemu. Obecny kształt zamku stanowi imponujący przykład wytwornego stylu zamożnej rodziny Leszczyńskich. Wspaniałą architekturę, ukształtowaną na wzór królewskiego Wawelu w Krakowie, rezydencja zwana „Małym Wawelem” zawdzięcza najprawdopodobniej włoskiemu architektowi i rzeźbiarzowi Santi Gucci’emu. Ostatnim właścicielem zamku z rodu Leszczyńskich był Rafał X, którego syn – Stanisław Leszczyński, był królem Polski.

Zamek w Baranowie Sandomierskim jest budowlą trzykondygnacyjną i został wzniesiony na planie prostokąta. Posiada cztery okrągłe baszty w narożach, prostokątną wieżę pośrodku ściany frontowej oraz wewnętrzny dziedziniec otoczony pięknymi, dwukondygnacyjnymi krużgankami. Wnętrza zamku dekorowane są przez Jana Chrzciciela Falconiego oraz Tylmana z Gameren.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *