Wędkowanie przy plaży? Ankieta!

Zmieniamy pytanie w ankiecie dotyczącej wędkowania w okolicy plaży. Nie będziemy Was pytać o to czy osoby, które to robią powinny być karane mandatami. Dziś bowiem nie wiadomo czy regulamin tego zabrania. Pytamy zatem czy połów ryb w tym miejscu powinien być zabroniony czy dozwolony, czy też może dozwolony jedynie poza sezonem letnim.

Regulamin, który określa zasady wędkowania nad Jeziorem Tarnobrzeskim jest owocem negocjacji pomiędzy Polskim Związkiem Wędkarskim i Urzędem Miasta Tarnobrzeg. Jego wersje opublikowane przez obydwie strony jednak się od siebie różnią.

W tym, który opublikował urząd widnieje zapis, że Jezioro zostaje użyczone Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu z wyłączeniem terenu wokół stanicy kajakarskiej, bazy nurków, bazy WOPR i kąpieliska. Ze słów wiceprezydenta miasta Wojciecha Brzezowskiego wynika, że jako kąpielisko należy rozumieć pas wody wzdłuż plaży. Na konferencji prasowej otwierającej nowy sezon letni mówił bowiem, że ograniczenia nałożone na wędkarzy dotyczą zarówno terenu kąpieliska strzeżonego, jak i niestrzeżonego. Niedostępny dla nich miał być teren od kanału, którym do jeziora wpływa woda z Wisły (w okolicy półwyspu) do stanicy kajakarskiej.

Staramy się chronić  miejsca kąpieli z uwagi na to, że przy technikach spinningowych w wodzie może pozostać przynęta, która może poranić użytkowników jeziora – mówił zastępca prezydenta miasta.

Skan pierwszej strony regulaminu upublicznionego przez UM:

regulamin_lowiska (2)

W regulaminie, który opublikował PZW widnieje natomiast informacja, że: „Łowienie odbywa się na terenie całego akwenu z zastrzeżeniem, że w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia każdego roku wyłącza się z wędkowania teren przeznaczony na kąpielisko. Ponadto wyłącza się z wędkowania teren wokół stanicy kajakarskiej, bazy nurków oraz bazy WOPR-u”. Taki sam zapis znajduje się w regulaminie umieszczonym na zezwoleniach, jakie otrzymują wędkarze, którzy chcą korzystać z Jeziora Tarnobrzeskiego. Nic więc dziwnego, że wędkarze jeszcze kilka dni temu zapuszczali się w okolice plaży.

Zdjęcia zezwolenia na połów ryb wydanego przez PZW, które na naszym profilu na Facebooku opublikował jeden z użytkowników naszego portalu:

pzw

Wyjaśniamy sprawę i niebawem poinformujemy Was, które zapisy faktycznie obowiązują, a tymczasem pytam o to jak być powinno. Ankietę znajdziecie po prawej stronie pod okienkiem prognozą pogody. Głosowanie potrwa 7 dni.

7 Comments

 1. Jik

  redaktorzynie tego marnego wpisu polecam najpierw 2 razy przeczytać regulamin wędkarski jeziora 2015 a dopiero potem pisać. Wrzucam fragment w razie problemów z czytaniem:
  „Łowienie odbywa się na terenie CAŁEGO akwenu z zastrzeżeniem, że w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia każdego roku wyłącza się z wędkowania teren przeznaczony na kąpielisko. Ponadto wyłącza się z wędkowania teren wokół stanicy kajakarskiej, bazy nurków oraz bazy WOPR-u.”
  Wprowadzasz ludzi w błąd, piszesz z oburzeniem o tym o czym nie masz bladego pojęcia, zajmij się czymś pożyteczniejszym niż szykanowanie wędkarzy.
  Ps: G.. mnie obchodzi co Ty masz zeskanowane i co kto mówi. Regulamin to regulamin.

  Reply
 2. Odp

  Urząd miasta opublikował regulamin, w którym nie ma zgody na połów ryb w okolicy plaży: http://tarnobrzeskie.eu/2015/05/11/wybierasz-sie-na-ryby-nad-jezioro-tarnobrzeskie-przeczytaj/. No więc regulamin, to regulamin… A ankieta jest po to, żeby poznać zdanie użytkowników portalu na temat dziwnego zwyczaju łowienia ryb akurat na plaży. Jak na razie jest dość jednoznaczne…

  Reply
 3. Jik

  Nie rozumiem dlaczego odwołujesz się do urzędu miasta, skoro UM nie prowadzi tam gospodarki wędkarskiej, prowadzi ją PZW, tym bardziej nie rozumiem skąd się wziął tam taki regulamin. Zezwolenie na wędkowanie na jeziorze wykupujesz tak samo u PZW a nie w urzędzie miasta i regulamin zawarty w tym zezwoleniu jest taki sam jak na stronie pzw. Ja też wrzucam link do źródła: http://pzwtarnobrzeg.pl/index.php/jezioro-tarnobrzeskie/17-regulamin-i-wysokosc-skladek-czlonkowskich-na-akwenie-jeziora-tarnobrzeskiego

  Bardzo nieładnie jest oskarżać kogoś nie mając przy tym racji. A swoją drogą powiedz mi, co Ci przeszkadzają wędkarze łowiący na plaży poza sezonem 'plażowym’ w momencie kiedy nie ma tam żadnych plażowiczów ?

  Reply
 4. Odp

  Bez zgody miasta wędkarze nie mieliby w ogóle wstępu nad Jezioro. To raz. Dwa – ja powołuję się na dokumenty, nie na jakiś wpis na stronie www.

  Ktoś tutaj mija się z prawdę – urząd albo PZW. Niebawem dowiemy się kto.

  Nikt tutaj nie pisze, że przeszkadzają, ale jeśli władze miasta, które jest właścicielem jeziora twierdzą, że nie powinno ich tam być, to jest to temat do dyskusji. No chyba, że się z tego wycofają…

  Reply
 5. Jik

  Bez zgody miasta to nikt nie miałby wstępu na jezioro a nie tylko wędkarze bo dotyczy to również plażowiczów, nurków, morsów itd..
  Ja również powołuję się na dokumenty, jak chcesz to Ci zeskanuje zezwolenie wędkarskie na jezioro 2015 w którym jest zawarty regulamin. Wycofają się z tego na pewno a wtedy liczę, że napiszesz tutaj sprostowanie.

  Reply
 6. Odp

  Oczywiście, że napiszę. Ten wpis zostanie przeredagowany, żeby nie było zamieszania. Wyjaśnimy jak jest. Zmieni się też pytanie w ankiecie.

  Reply
 7. Jik

  No i teraz moje zdanie jest takie: Wędkowanie przy plaży poza sezonem letnim TAK, podczas sezonu letniego NIE. Czyli tak jak do tej pory. Pozdro

  Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *