Nurkowanie

Maksymalna głębokość jeziora to 42 metry. Jest to czwarty najgłębszy sztucznie utworzony zbiornik w Polsce.

W maju 2012 roku nad brzegiem jeziora postała Baza Nurkowa „Machów”. Prowadzi ją Liga Ochrona Kraju.

Baza zlokalizowana jest przy ulicy Plażowej, a więc przy tak zwanej drodze opaskowej okalającej jezioro – po prawej stronie od tarasu widokowego (znajduje się on przy wjeździe nad jezioro zlokalizowanym przy palmach). W bazie można wypożyczyć potrzebny do nurkowania sprzęt i nabić butle. Do dyspozycji nurków są też łodzie motorowe.

Tymczasowa Baza Nurkowa „Machów”.

Tymczasowa Baza Nurkowa „Machów”.

Widoczność pod wodą oceniana jest jako bardzo dobra. Dochodzi do kilkunastu metrów. Nawet w najgłębszych miejscach akwenu do jego dna dociera światło słoneczne. Wody Jeziora Tarnobrzeskiego posiadają pierwszą klasę czystości.

Pod wodą można natrafić między innymi na dwie platformy do ćwiczeń nurkowych o wymiarach 4 na 4 metry oraz 2,2 na 2,2 m. Zatopiono je na głębokości 5 i 9 metrów. Z myślą o szkoleniu nurków w jeziorze zatopiono także trzy łodzie. Kabinowa „Raja” znajduje się na głębokości 13 metrów, a motorowa 9 metrach. Najnowszą tego typu atrakcją jest wrak długiej na 8,5 metra i wysokiej na 3,5 metra łodzi, który od czerwca 2013 roku spoczywa na głębokości 17 metrów.Na głębokości 19 metrów natrafimy też na trzy wystające z dna rury, będące pozostałością po działającej tutaj niegdyś kopalni.

Filmy autorstwa prezesa klubu Piotra Pawlika z nurkowań w 2013 i 2014 roku:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=wUnOf0V0KX8[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Po0tP6rfP5s[/youtube]

Liga Ochrony Kraju przymierza się do budowy nad  Jeziorem Tarnobrzeskim profesjonalnej bazy nurkowej. Z wyglądu ma ona nawiązywać do stanicy wodniackiej, która już istnieje nad jeziorem. Będzie ona siedzibą klubu „Octopus”. W planach jest wydzielenie kilku pokoi, w których będą się mogli zatrzymać przyjezdni płetwonurkowie.

Kontakt do członków klubu:

Zarząd Klubu:

PREZES Piotr Pawlik tel. 697 692 387, e-mail: piotr@lok-octopus.pl

SKARBNIK Tomasz Smykla tel. 603 047 969, e-mail: tomek@lok-octopus.pl

SEKRETARZ Robert Tomczyk tel. 600 150 142, e-mail: robert@lok-octopus.pl

Strona internetowa klubu: www.lok-octopus.pl. Tam też można znaleźć aktualny regulamin bazy nurkowej.

Galeria zdjęć autorstwa Piotra Pawlika z nurkowań w Jeziorze Tarnobrzeskim:

Więcej zdjęć na stronie można znaleźć na stronie internetowej klubu w zakładce „galeria”.

baner sadrakula pho

1 Comment

 1. asawood

  Welcome to my blog ! I’m Asa.
  Even though I jokingly credit my grandmother for my writing talent, I know that it is a skill I have fostered from childhood. Though my grandmother is a writer, I also started out young.
  I’ve always had a way with words, according to my favorite educator. I was always so excited in English when we had to do a research paper .
  Now, I help current learners achieve the grades that have always come easily to me. It is my way of giving back to students because I understand the obstacles they must overcome to graduate.

  Asa Woodard – Professional Writer – //kawarthacsa.com/]Kawarthacsa Company

  Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *