Zamek Dzikowski jest drugą po jeziorze największą atrakcją Tarnobrzega. Obecnie dobiega końca trwająca od kilku lat renowacja tego zabytkowego obiektu.
Jest to dawna rezydencja rodziny Tarnowskich, która założyła miasto. Jego historia sięga XV wieku. Zamek był rozbudowywany w XVII i XVIII wieku. W pierwszej połowie XIX wieku częściowo przekształcono go natomiast w muzeum. W grudniu 1927 roku zamek spłonął, po czym został odbudowany w barokowym stylu. Więcej o historii zamku można przeczytać na stronie internetowej Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, które opiekuje się zamkiem.
Zamek warto zwiedzać z przewodnikiem, który opowie niesamowitą historię jego poszczególnych pomieszczeń i wielu zgromadzonych w nim eksponatów. Warto zapoznać się choćby z historią kaplicy i cudownego obrazu, który niegdyś w niej wisiał:
W czasach panowania króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego w zamkowej kaplicy zawieszono obraz, który dziś nazywamy obrazem Matki Boskiej Dzikowskiej. Za jego sprawą szybko zaczęło dochodzić do licznych uzdrowień i innych cudownych zdarzeń. Biskup Krakowski przysłał więc tutaj specjalną komisję, a ta uznała obraz za cudowny. W efekcie tego zaczęły go nawiedzać liczne pielgrzymki, a Tarnowscy w 1676 roku postanowili ufundować klasztor i sprowadzili tutaj dominikanów, którym oddano obraz pod opiekę.
Warto także zobaczyć jedyną w naszym kraju mozaikę przywiezioną z legendarnych Pompejów:
Obecnie w zamkowej bibliotece obejrzeć można mozaikę, będącą fragmentem zdobienia ściany jednego z budynków stojących w starożytnych Pompejach. Ma ponad dwa tysiące lat. Jest to jedyna pompejańska mozaika, jaką można podziwiać w naszym kraju. Tego typu eksponatu nie posiada żadne polskie muzeum. W przyszłości, po konserwacji, mozaika nie będzie już przechowywana w bibliotece. Zostanie dla niej znalezione dużo bardziej reprezentatywne miejsce.