Klasztor Dominikanów

Historia tutejszego zakonu oo. Dominikanów jest nierozerwalnie związana z obrazem Matki Bożej Dzikowskiej, który trafił tutaj z kaplicy Zamku Dzikowskiego. To dla niego w 1677 roku zbudowano tutaj pierwszy drewniany kościół, a na początku kolejnego stulecia trwalszy, murowany. Pierwotnie świątynia była dużo mniejsza, nie było bocznych naw, ani wieży.

Klasztor oo. Dominikanów

Klasztor oo. Dominikanów

Wykonany w większości z drewna główny ołtarz kościoła, w którego centralnej części umieszczono obraz Matki Bożej Dzikowskiej, jest wyjątkowo bogato zdobiony. Zbudowany został na potężnym cokole, który „podtrzymują” czterej aniołowie. Wyżej, po obu stronach obrazu stoją cztery posągi przedstawiające dominikańskich świętych. Nad obrazem widnieją figury aniołów trzymających koronę Matki Bożej. Jeszcze wyżej mamy natomiast rzeźbę przedstawiającą jej ukoronowanie.

Na ścianach, wokół ołtarza, wiszą natomiast epitafia członków rodziny Tarnowskich – fundatorów budowy kościoła i klasztoru. Po bokach stoją natomiast cztery mniejsze ołtarze, z wizerunkami Św. Jacka, Św. Krzyża (pod nim od dwóch lat przechowywane są relikwie Jana Pawła II), Św. Dominika i Św. Antoniego.

baner sadrakula pho

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *