Zorganizuj się w warsztacie dla lepszej wydajności

Średnio spędzamy w pracy około ośmiu godzin dziennie. Czas ten upływa nam najczęściej w jednym, określonym miejscu. Przepracowane 160 godzin w miesiącu to już całkiem sporo, dlatego warto zadbać o organizację tej przestrzeni, a korzyści może być wiele.

Porządek w miejscu pracy przyda się zwłaszcza tam, gdzie z racji wykonywanego zawodu pojawiają się zabrudzenia i odpadki, a do każdego zadania przyda się tuzin różnych narzędzi. Mowa oczywiście o warsztatach, w których bez względu na to, czy skręca się drewniane stoły, wymienia olej silnikowy, czy naprawia sprzęt AGD, nietrudno o przypadkowy chaos. Jeśli uda się nad nim zapanować, biznes może prosperować znacznie lepiej.

Klient wymaga profesjonalizmu

Silna konkurencja w niemal każdej branży wzmaga wymagania klientów. Specjaliści, nawet jeśli swój fach znają bardzo dobrze, są zmuszani do poprawy standardów. Dobrym przykładem jest sektor motoryzacyjny. Andrzej Smółko – przewodniczący Koalicji Bezpieczni w Pracy zaznacza, że wymagania kierowców względem warsztatów samochodowych wzrastają. Szczególnie dotyczy to standardów higieny i bezpieczeństwa, ale także przestrzeni, w jakiej pracują mechanicy. Potencjalny klient zawsze chętniej wejdzie do zadbanego, dobrze zorganizowanego warsztatu niż do miejsca, w którym trudno postawić nogę bez ryzyka nadepnięcia na jakiś przypadkowo pozostawiony klucz. Obecnie, jeżeli mechanik chce mieć pod ręką wszystkie narzędzia, warto by zainwestował w wózek warsztatowy dostępny np. w AJ Produkty, który może wszędzie za sobą prowadzić, a sprzęt nie zgubi się przy pierwszej sposobności.

Lepsza organizacja to efektywna praca

Badania British Council for Offices z 2016 roku pokazują, że zaledwie połowa pracowników jest zadowolona ze swojego miejsca pracy. Na co się to przekłada? Przede wszystkim na samopoczucie, ponieważ to samo badanie wskazuje czystość jako drugi najważniejszy czynnik w pracy. Aż 81% badanych tak wysoko umiejscowiło aspekt schludnej przestrzeni. Oprócz regularnego sprzątania właśnie organizacja warsztatu może w znacznej mierze poprawić nastrój pracujących w nim osób. Takie rozwiązania, jak stoły warsztatowe czy szafy narzędziowe mogą wprowadzić ład oraz ułatwić utrzymanie czystości. Wszystkie te produkty oraz inne rozwiązania dla warsztatu znaleźć można w katalogu AJ Produkty. Brak tego rodzaju wyposażenia, to zarazem spadek ergonomii w miejscu pracy. Co skutecznie wpływa na obniżenie wydajności pracownika. Raport „Wydajność pracowników i ergonomiczny program prewencyjny” podkreśla, że czynniki socjoekonomiczne, takie jak struktura organizacyjna środowiska pracy, przekładają się na jakość wykonywanych czynności, a dalej bezpośrednio na wydajność osób zatrudnionych.

Brak warunków oznacza brak pracownika

Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na wydajność firmy są pracownicy. Ich niedostatek może mieć opłakane skutki dla całego przedsiębiorstwa, zwłaszcza w przypadku warsztatów, gdzie zatrudnia się średnio od jednej do czterech osób. Nieodpowiednie warunki pracy, czyli brak właściwego wyposażenia, to jeden z głównych powodów odejścia z pracy. Wskazuje na to raport „Pracodawco – dbaj o pracownika!”, który umieszcza wspomniany argument wśród pięciu najczęściej podawanych przyczyn rezygnacji. Pracownika może zabraknąć także, jeśli uda się na długotrwałe zwolnienie lekarskie. Dane Głównego Urzędu Statystycznego za 2016 rok pokazują, że błędy w organizacji miejsca pracy to 60% wszystkich niebezpiecznych zdarzeń w warsztatach samochodowych. Gdy uzmysłowimy sobie, że zakup kilku haczyków narzędziowych może w tak znaczący sposób usprawnić działanie firmy, z miejsca staną się priorytetem na liście najpotrzebniejszych zakupów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *