Nad jezioro z perfumami o zapachu… wody!

Gdy jedziemy nad jezioro, zwykle nie zastanawiamy się nad tym, jakie perfumy zabieramy – mamy inne priorytety. A to błąd. Niektóre aromaty na przykład skutecznie przyciągają insekty, pozostałe mogą wchodzić w nieprzyjemną reakcję z kosmetykami przeciwsłonecznymi. Może więc najlepiej pachnieć… wodą?

Naukowcy udowodnili, że komary są przyciągane głównie przez woń dwutlenku węgla, który wydychamy, oraz kwasu mlekowego wydzielanego, gdy się spocimy. Ale nie tylko. Równie silnie reagują na zapach mocnych perfum. Tak samo jak kleszcze. W związku z tym radzi się unikać spryskiwania ciała intensywnymi aromatami w trakcie spacerów po lesie czy parku oraz relaksu w pobliżu zbiornika wodnego – morza, jeziora, a nawet basenu.

Co więc robić, gdy nie chcesz rezygnować z wonnej otoczki, bo dzięki niej czujesz się świeżo? Szukaj energizujących kompozycji o subtelnych akordach, najlepiej takich bliskoskórnych. Latem Twoimi ulubionymi powinny stać się perfumy o nutach wyraźnie chłodnych i wodnych.

Kontrowersyjne pomysły

Niektórzy producenci uciekają się do sztuczek i w swoich aromatach umieszczają DEET – specyficznie pachnącą substancję, która znajduje się w repelentach przeciwko komarom. Badacze sprawdzili, że nawet słodkie i kwiatowe, typowo ciężkie pachnidła wykazują właściwości odstraszające, gdy mają w składzie ten komponent. Niestety, trzeba na niego uważać, ponieważ w dużym stężeniu i aplikowany bezpośrednio na skórę może wpływać negatywnie na układ nerwowy.

Zamiast takich kombinacji lepiej postawić na tanie i oryginalne rozwiązanie kojarzące się z błogą naturą.

Świeży zapach wody

Woda ma wyjątkową woń. Kojarzy się ze świeżością, czystością, odprężeniem, ale i energią. Jezioro pachnie wolnością, drewnianymi łodziami, pobliskim lasem. Morze czy ocean – bezkresem, piaskiem, zachodem słońca.

Jeśli pragniesz wzmocnić te doznania i przy okazji nie wykosztować się, poszukaj na przykład wśród oferty taniej polskiej marki Bi-es (https://makeup.pl/categorys/441579/). Wiele flakonów bazuje na akordach morskich i wodnych, tworząc subtelne mieszanki idealne na wypad nad jezioro. Nie narzucają swojej obecności, nie przyciągają owadów. Dają też poczucie świeżości, zwłaszcza po kąpieli w zbiorniku czy plażowaniu.

Żeby dodatkowo nie marnować miejsca w walizce, skup się na kompozycjach uniwersalnych i uniseks w buteleczkach o niewielkiej objętości. W razie czego możesz również przelać zawartość do podróżnego atomizera.

Dagmara Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *