Jakie opłaty obowiązkowo poniesiesz przy zaciągnięciu pożyczki pozabankowej?

Pożyczanie pieniędzy w firmach pozabankowych wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów z tym związanych. W przypadku wielu firm pierwsza pożyczka jest darmowa, ale w innych przypadkach generuje ona koszty odsetkowe i pozaodsetkowe.

Odsetki od zobowiązania pożyczkowego

Każda firma pożyczkowa samodzielnie ustala wysokość odsetek od swojej pożyczki. W reklamach podawane jest i najbardziej eksponowane oprocentowanie w perspektywie okresu kredytowania, np. całego miesiąca, ale po przeliczeniu na rzeczywiste roczne oprocentowanie (RRSO) okazuje się, że pożyczka jest o wiele droższa, niż mogłoby się nam wydawać.

Odsetki ustawowe, wykorzystywane również dla określenia maksymalnego oprocentowania zobowiązań pożyczkowych, stanowią od 1 stycznia 2016 roku dwukrotność sumy stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego oraz 3,5 punktu procentowego. Aktualnie jest to więc oprocentowanie wynoszące maksymalnie 10 proc. w skali roku.

Koszty pozaodsetkowe pożyczek (Więcej informacji na stronie https://ocenbank.pl)

Oprócz odsetek od zobowiązania pożyczkowego, firma udzielająca chwilówki bez BIK nalicza koszty pozaodsetkowe, które limitowane są przez przepisy znowelizowanej w lipcu 2015 roku ustawy antylichwiarskiej. Weszła ona w życie 11 marca 2016 roku i od tego czasu klienci korzystający z oferty firm pozabankowych mogą być spokojni o swoją kieszeń.

Koszty pożyczek gotówkowych udzielanych poza systemem bankowym podlegają ustawowemu ograniczeniu. Koszt pożyczki nie może być wyższy niż 25 proc. pożyczonej sumy oraz 30 proc. kwoty pożyczki w skali roku. W kosztach tych zmieścić muszą się wszelkie opłaty naliczane klientom w związku z udzieleniem pożyczki, a więc prowizja za przystąpienie do zobowiązania, opłata za rozpatrzenie wniosku o pożyczkę (opłata przygotowawcza), jak i ubezpieczenie pożyczki.

Dodatkowo, ustawa o kredycie konsumenckim wskazuje, że w kolejnych latach kredytowania, pozaodsetkowe koszty pożyczek nie mogą być wyższe niż 30 proc. kwoty pożyczki, zaś przez cały okres pożyczkowy nie mogą przekroczyć 100 proc. wartości zobowiązania. Opracowanie https://www.hoope.io

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *