Wianki w Sandomierzu. Sprawdź program imprezy! [W OKOLICY]

Zapraszamy na Wianki w Sandomierzu w sobotę 24 czerwca nad Wisłą na Bulwarze im. Marszałka J. Piłsudskiego. 

Tak prezentuje się program imprezy – Wianki w Sandomierzu:

godz. 17.00 – 20.00 zielony teren nad Wisłą przy ognisku

Herbarium słowiańskie – spotkanie z zielarką łąkowa, kosmetyka, dawne uzdrawianie, czyli moc ziół i magia drzew w wierzeniach ludowych.

Przędły, tkały i śpiewały – pokaz prostych technik tkackich, szycie wraz z dziećmi woreczków na zioła z ogródka zielarki, wspólne śpiewy przy ognisku.

Wianki wiły rusałki – profesjonalny pokaz i warsztaty wicia wianków na różne okazje z wykorzystaniem żywych kwiatów i ziół.

godz. 17.00 – 19.00 Wisła

Wianki nad Wisłą w asyście Sandomierskiej Floty Tradycyjnej.

Scena:

godz. 17.00 – występ Szkolnego Zespołu Tańca Ludowego Sędomir oraz zespołu śpiewaczego Przelaski z Zajeziorza

17.45 – konkurs na najpiękniejszy wianek i rejs statkiem po Wiśle

18.05 – występ zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Sandomierska i zespołu Siarkopolanie

18.40 – finał konkursu na najciekawszą legendę o Sandomierzu

19.30 – projekt muzyczny BAiKA w wykonaniu Katarzyny Sondej i Piotra Banacha

20.45 – koncert Kapeli Hanki Wójciak

22.00 – pokaz fire show w wykonaniu Wolna grupa CERBERUS


Zobacz także:

Moc imprez w Sandomierzu. Sprawdź kalendarz imprez 2017!

W ostatni weekend lipca Strasznie Fajny Festiwal S16 nad Jeziorem Tarnobrzeskim!

Dni Baranowa Sandomierskiego 2017 – sprawdź program! [W OKOLICY]


wianki w sandomierzu

Wianki w Sandomierzu – Informacje o artystach:

WARSZTATY WICIA WIANKÓW

Warsztaty wicia wianków na różne okazje z wykorzystaniem żywych kwiatów i ziół przeprowadzi Aneta Kroker. Scrapbooking oraz florystyka to jej największe pasje. Pani Aneta prowadzi bloga: www.mojeprosterzeczy.blogspot.com, gdzie można zobaczyć niektóre z jej prac. Jest samoukiem, który dąży do perfekcji. Chętnie bierze udział w różnych szkoleniach. W tym roku uczestniczyła w dwóch warsztatach florystycznych prowadzonych przez Mistrza Polski Florystów – Tomasza Maxa Kuczyńskiego. Pod czujnym okiem mistrza powstawały m.in. przepiękne wianki na różne okazje. Chętnie dzieli się z innymi swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem.

SZKOLNY ZESPÓŁ TAŃCA LUDOWEGO „SĘDOMIR”

Zespół powstał w 2008 r. Członkami zespołu są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Sandomierzu, Gimnazjum nr 2 im. 2 Pułku Piechoty w Sandomierzu oraz innych sandomierskich szkół. Na chwilę obecną zespół zrzesza ponad 30 tancerzy doskonalących swoje umiejętności zarówno taneczne jak i wokalne w dwóch grupach szkoleniowych.

Program artystyczny dostosowany jest do wieku i możliwości wykonawczych tancerzy. Młodzi artyści prezentują swoje umiejętności w Polonezie, Krakowiaku (grupa I i II), Suicie tańców lubelskich, Suicie tańców śląskich, Suicie tańców żywieckich, Kujawiaku z oberkiem, Polce warszawskiej oraz Polce.

PRZELASKI

To zespół śpiewaczy złożony z grupy pań z Zajeziorza, które kształtują swoje umiejętności wokalne pod kierunkiem instruktorki – Anny Przybysz w świetlicy wiejskiej w OSP w Zajeziorzu w ramach zajęć Gminnego Ośrodka Kultury w Samborcu.

Panie wspólnie śpiewają, śmieją się, malują, organizują cudowne, smaczne i zdrowe sąsiedzkie imprezy okolicznościowe, przygotowują także ozdoby na różne święta, wspominają piękne wiejskie czasy i kształtują nowe.

Przelaski wystąpiły po raz pierwszy na Święcie Kwitnącej Jabłoni w Samborcu przed grupą Bayer Full w 2016. Śpiewały także na Cecyladzie w Koprzywnicy, na przeglądzie Kolęd w Skarżysku. Kilkakrotnie inspirowały gości Zamku Królewskiego w Sandomierzu do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych czy kolęd. Panie same przygotowały sobie stroje, wianki i korale, które nawiązują do tradycji, ale mają też współczesny, praktyczny  wydźwięk.

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA ZIEMIA SANDOMIERSKA

Zespół złożony z 50 uczniów istniejący od 1999 r, przygotowujący własne koncepcje sceniczne, wcielający w barwne widowiska bogatą i oryginalną oprawę kostiumową oraz profesjonalne układy choreograficzne. Program w ich wykonaniu obejmuje zarówno polskie tańce narodowe, jak i suity tańców regionalnych. Uczniowie występują w Polsce oraz na Ukrainie, Słowacji, w Czechach i we Włoszech. Są laureatami wielu nagród polskich i zagranicznych. Instruktorem i choreografem jest Dariusz Bukowski.

SIARKOPOLANIE

Zespół reaktywował się niedawno po kilkunastu latach nieobecności na scenie. Lata świetności grupy, to lata 80 i początek lat 90 – tych.  Obecnie zespół składa się z 7 par, które z ciągu roku dają kilkanaście występów na terenie województwa świętokrzyskiego
i podkarpackiego. Choreografem zespołu jest Dariusz Bukowski.

BAiKA – PIOTR BANACH I KATARZYNA SONDEJ

BAiKA to duet, który tworzą: Piotr Banach (założyciel i lider takich zespołów jak Hey, czy Indios Bravos) i Katarzyna Sondej (występująca pod artystycznym pseudonimem – Kafi). Ona śpiewa, obsługuje instrumenty klawiszowe i kazoo. On gra na gitarze, instrumentach perkusyjnych i pisze teksty. Komponują i aranżują wspólnie.  Nie grają punk rocka, ale działają zgodnie z punkową ideą – D.I.Y. (do it yourself), czyli zrób to sam. Sami więc produkują swoje nagrania i sami tworzą do nich video clipy. Wszystko to w domowych warunkach bez oglądania się na obowiązujące  trendy i show-biznesowe wymagania.

KAPELA HANKI WÓJCIAK

Zespół powstał w Krakowie, gra muzykę z pogranicza world music/folku/piosenki autorskiej. W ich twórczości słychać echa muzyki orientalnej i celtyckiej, polskie motywy ludowe, połamane rytmy, wokalną improwizację w rejestrze gwizdkowym. Prostota i powtarzalność motywów przeplata się tutaj z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. To muzyka w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem.

Teksty Hanki Wójciak opisują współczesny świat, ale zawarte w nich archaizmy, słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary przydają piosenkom baśniowości i ludowości. Zespół ma na swoim koncie płytę „Znachorka”, która ukazała się nakładem Radia Kraków w 2014 roku.

Teatr Ognia – Wolna grupa CERBERUS

Grupa istnieje od 2010 roku. Od początku działalności założyciele grupy skupili się na tworzeniu niezapomnianego show, łącząc ciało i umysł, doświadczenie i talent, muzykę oraz taniec. Gestem i ruchem zapraszają widza do udziału w niezwykłej historii pełnej ciekawych choreografii, niesamowitych, ognistych, rozet i wielu zaskakujących efektów specjalnych. Wszystko to w połączeniu z dźwiękiem i ruchem, okraszone jest nutką mistycyzmu, kropelką magii i oddechem wspaniałego, spektakularnego SHOW, które wciąga od początku do końca.


Wianki w Sandomierzu – Organizatorzy:

Urząd Miejski w Sandomierzu, Sandomierskie Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
w Sandomierzu, Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej

Źródło: Sandomierz.pl

Zapraszamy na Wianki w Sandomierzu!

 

2 Comments

  1. Pingback: Noc Świętojańska w Zamku Dzikowskim. Tarnobrzeskie Historyje [MIASTO] - tarnobrzeskie.eu

  2. Pingback: Siłownia i street workout niebawem nad Jeziorem Tarnobrzeskim - tarnobrzeskie.eu

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *