Ścieżka przyrodnicza nową atrakcją w Parku Dzikowskim

ścieżka ekologiczna zamek tarnobrzeg park

Park otaczający Zamek Dzikowski wzbogacił się o nową atrakcję. To ścieżka przyrodnicza. Spacerując po niej dowiemy się między innymi występują tutaj  jakie gatunki roślin i zwierząt, ile jest pomników przyrody i wielu innych przyrodniczych ciekawostek.

Na trasie ścieżki ustawiono dziesięć dużych tablic informacyjnych oraz aż czterdzieści małych. Znajdziemy na nich zarówno informacje typowo przyrodnicze, jak i uzupełniający je rys historyczny. Widniejącą na nic treść przygotowali członkowie Ligi Ochrony Przyrody oraz pracownicy Regionalnego Centrum Natura 2000 i Muzeum Historycznego miasta Tarnobrzega.

Ścieżka przyrodnicza w Parku Dzikowskim została oficjalnie otwarta przez Rosabell Tarnowską, wnuczkę Artura Tarnowskiego, wiceprezesa Związku Rodziny Tarnowskich oraz Zofię Maziarz – wiceprezesa tarnobrzeskiego oddziału Ligi Ochrony Przyrody. Pieniądze na jej utworzenie tutejszy oddział LOP pozyskał z  Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej o Parku Dzikowskim otaczającym tarnobrzeski zamek:

Zamek otacza rozległy park. Jego cechą charakterystyczną jest duża bioróżnorodność. Występuje tutaj ponad 250 gatunków roślin, w tym mchów. Są wśród nich pomniki przyrody – drzewa o obwodzie nawet pięciu metrów. W parku można spotkać prawie 100 gatunków ptaków i innych zwierząt. Park jest dwupoziomowy. Jedna jego część znajduje się na wysokości zamku, druga dużo niżej – można obserwować ją z tarasu znajdującego się na tyłach budynku.

Na terenie parku znajduje się także arboretum urządzone według projektu prof. Jerzego Pióreckiego – założyciela i wieloletniego dyrektora słynnego arboretum w Bolestraszycach. Znajdziemy tam ponad 180 gatunków – często bardzo rzadkich – krzewów, bylin i drzew.

W parku zlokalizowany jest także zespół budynków, które niegdyś były wykorzystywane przez zamkową służbę – miedzy innymi kuchnia, ujeżdżalnia koni i powozownia. Do dziś nie zostały jednak odrestaurowane.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *