„Mazowsze” znów wystąpi w Tarnobrzegu!

Podobnie jak przed rokiem w Tarnobrzegu wystąpi Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Tym razem w Kościele p.w. Świętej Barbary zaprezentuje „Koncert kolęd i pastorałek”.

Koncert odbędzie się 29 stycznia.

Poprzednio „Mazowsze” wystąpiło w Tarnobrzegu w marcu 2016 roku, prezentując  w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na osiedlu Serbinów pieśni pasyjne oraz Requiem W.A. Mozarta.

„Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar „Mazowsza” szybko rozszerzył się o folklor innych regionów.

Oficjalnie „Mazowsze” powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 roku, polecający Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Jednak idea zespołu powstała na długo przed tym.

Tadeusz Sygietyński, wybitny kompozytor i miłośnik folkloru oraz Mira Zimińska-Sygietyńska, aktorka przedwojennej sceny, w ruinach bombardowanej Warszawy przyrzekli sobie, że jeśli przeżyją wojnę, założą zespół. O ile dla aktorki filmowej i kabaretowej dziedzina wydawała się odległa, o tyle dla Tadeusza była realizacją dawnych marzeń… Więcej na: www.mazowsze.waw.pl

mazowsze tarnobrzeg

Fot. Jan Drzewiecki

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *