Co dalej z projektem budowy ośrodka leczniczo-rekreacyjnego opartego na wodach siarczkowych nad Jeziorem Tarnobrzeskim?

Po porażce w głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego 2017 pod znakiem zapytania stanęła szybka realizacja jakichkolwiek prac, które miałyby doprowadzić do utworzenia nad Jeziorem Tarnobrzeskim ośrodka leczniczo-rekreacyjnego opartego na wodach siarczkowych.

W budżecie obywatelskim projekt ten zajął wysokie trzecie miejsce – uzyskując 419 głosów. Nie będzie jednak realizowany, gdyż tym razem pieniędzy wystarczy jedynie na wykonanie zadania, które wygrało głosowanie.

Potrzebny odwiert

Radny Witold Zych, który go zgłosił do tego plebiscytu liczy, że w przyszłorocznym budżecie miasta znajdą się pieniądze na wykonanie odwiertu, który umożliwi wydobywanie wód siarczkowych. Od czasu potwierdzenia ich występowania w okolicach Jeziora Tarnobrzeskiego minął już bowiem rok. Na razie nie ma jednak jasnej deklaracji władz miasta w tym temacie.

Biorąc pod uwagę fakt, że były liczne nieprawidłowości przy budżecie obywatelskim uważam, że ten projekt odniósł ogromny sukces – zdobył największe zaufanie wśród głosujących mieszkańców osiedli miejskich. To dowodzi, że mieszkańcy Tarnobrzega chcę realizacji tej inwestycji – mówił niedawno podczas sesji Rady Miasta, przypominając jednocześnie prezydentowi, że całkiem niedawno wody siarczkowe nazywał „przyszłością Tarnobrzega”.

Miasto? Siarkopol?

Wiceprezydent Wojciech Brzezowski odnosząc się do jego słów stwierdził, że „Nigdy nie padało zdanie, że miasto nie jest zainteresowane wodami siarczkowymi”, ale też zaznaczył, że nie wie czy w budżecie miasta na rok 2017 znajdą się środki na wykonanie odwiertu. Mówił też, że są spółki skarbu państwa zainteresowane tym tematem (mowa o Siarkopolu) i miasto będzie się starać zaangażować je w faktyczną realizację tego przedsięwzięcia.

Przypomnijmy, że Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie w swoim „Studium możliwości występowania i wykorzystania wód leczniczych i termalnych w Tarnobrzegu” potwierdził występowanie wód siarczkowych w rejonie Jeziora Tarnobrzeskiego. Są one zbliżone właściwościami fizyko-chemicznymi do wód występujących w uzdrowisku Busko Zdrój i mogą znaleźć zastosowanie w balneoterapii do leczenia wielu schorzeń.

Co z wydobyciem wód siarczkowych nad Jeziorem Tarnobrzeskim?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *