Polisa OC na spółkę z rodzicami?

Koszt polisy OC uzależniony jest od marki i modelu auta, wersji pojazdu, pojemności silnika. Wpływ na składkę mają również zniżki wypracowane przez kierowcę oraz jego wiek i doświadczenie za kółkiem. Młody kierowca, który dopiero zdał egzamin i otrzymał prawo jazdy przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe automatycznie uznawany jest za klienta, który stanowi wyższe ryzyko. Dlatego musi on zapłacić wyższą składkę w ramach odpowiedzialności cywilnej. Istnieje jednak sposób, który pozwoli początkującym kierowcom nie przepłacać za OC.

Wykup polisę wspólnie z rodzicami

W 2016 roku ceny ubezpieczeń OC znacznie wzrosły. Ubezpieczyciele zakończyli trwającą już od jakiegoś czasu wojnę cenową mającą przyciągnąć możliwie, jak najwięcej klientów. Komisja Nadzoru Finansowego uregulowała bowiem kwestie wypłaty odszkodowań z polis OC, co nie pozwala już na zaniżanie wycen. Od stycznia 2016 roku firmy z tego sektora obowiązuje również nowy podatek bankowy, który został przerzucony na konsumentów w postaci wyższych składek za polisy.

Tanie ubezpieczenie OC wymaga wnikliwych poszukiwań, porównywania ofert i szukania sposobów na skorzystanie z obowiązujących na polskim rynku zniżek. Dla młodego kierowcy takim sposobem jest wykupienie polisy wspólnie z rodzicami (lub kimś innym, kto ukończył 25 lat i posiada 60% zniżki za bezszkodową jazdę).

Współwłasność samochodu – dlaczego to się opłaca?

Współwłasność pojazdu następuje wtedy, gdy należy on do minimum dwóch osób. Osoby te posiadają do auta takie same prawa. Towarzystwa Ubezpieczeniowe respektują współwłasność. Wysokość składki OC bierze pod uwagę zniżki wypracowane przez wszystkich właścicieli pojazdu, co daje młodemu kierowcy możliwość skorzystania z tańszej polisy.

Aby ustanowić współwłasność samochodu, należy wpisać w dowodzie rejestracyjnym dwóch właścicieli. Formalności tych musi dokonać młody właściciel samochodu oraz osoba, która ma być współwłaścicielem mienia (procedury dopełnia się we właściwym Urzędzie Komunikacji).

A co, gdy nie masz jeszcze samochodu?

Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy i odebraniu dokumentu, warto rozważyć ustanowienie współwłasności „rodzinnego” samochodu. Młody kierowca, który nie posiada jeszcze własnego auta może w ten sposób wypracowywać zniżkę za bezszkodową jazdę dla siebie. Gdy zrezygnuje z tej współwłasności i zakupi własny pojazd, wypracowane zniżki pozostaną na jego koncie.

Wysokość składki – różnice w jej wyliczeniach

Poszczególne Towarzystwa Ubezpieczeniowe inaczej wyliczają wysokość składek. Dlatego młody kierowca, który zdecyduje się na współwłasność z rodzicem, powinien porównać różne oferty dostępne na rynku. Najprostszym sposobem analizy jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń. Kalkulator OC online na ubezpieczamy auto pozwala w kilka minut odnaleźć najtańsze oferty z cenników kilkunastu różnych ubezpieczycieli. Zakres takich polis jest dokładnie taki sam, a wysokość składek może się różnić nawet o ponad 200 zł.

1 Comment

  1. Fazzi

    Z tymi polisami to naprawdę jest czeski film, bo płacę mniej za starsze auto z większym silnikiem o większej mocy niż mój ojciec który ma pojazd młodszy i z mniejszym silnikiem. To samo tyczy się benzyna czy diesel. Powinna być jakaś strona porównań lub chociaż zasad standardów wpływających na wysokość opłaty.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *