Niedziela nad jeziorem: kitesurfing & windsurfing

Piękna słoneczna pogoda i dość silny wiatr przyciągnęły dzisiaj nad Jezioro Tarnobrzeskie miłośników windsurfingu i kitesurfing.

Nie tylko z Tarnobrzega, ale także m. in. z Krakowa, Rzeszowa czy nawet Poznania zjechało kilkudziesięciu miłośników windsurfowania, czyli pływania na desce z żaglem. Piękna wiosenna pogoda zachęcała dziś wszystkich do rozruszania się nieco po zimowej przerwie. Warunki nad Jeziorem Tarnobrzeskim były wręcz wymarzone. Słońce mocno świeciło i wiał dość silny wiatr. Temperatura powietrza to ponad 23 stopnie Celsjusza.

Dlatego takie warunki postanowili wykorzystać windsurferzy, a także kitesurferzy. Kitesurfing, to odmiana surfingu. Technicznie podobny jest do windsurfingu, jednak różni się znacząco w sposobie prowadzeniu deski – prowadzi się ją tak jak podczas jazdy na fali, czyli na krawędzi (podobnie do snowboardu). W windsurfingu natomiast deska prowadzona jest płasko. Kitesurfing różni się od windsurfingu także konstrukcją pędnika – zamiast klasycznego żagla używana tu jest odmiana latawca – utrzymywanego przez żeglującego kitesurfera w znacznej odległości, na barze przypiętym do trapezu (uprzęży) zakładanego przez kitesurfera.

Według zapowiedzi tarnobrzeskiego Urzędu Miasta, sezon nad Jeziorem Tarnobrzeskim rusza dopiero 1 maja br. Jednak jeśli będzie się utrzymywała tak świetna pogoda, to z pewnością będzie ona sprzyjać miłośnikom wodnych sportów. Już teraz na Jezioro Tarnobrzeskie wyruszyli nie tylko windsurferzy, kitesurferzy, ale także kajakarze z Klubu Kajakowego Jezioro Tarnobrzeg, którzy już rozpoczęli swoje treningi. Pierwsze wiosenne kąpiele mają już także za sobą nurkowie z Klubu Płetwonurków LOK TCN Octopus w Tarnobrzegu.

Oczywiście piękna pogoda sprzyja nie tylko miłośnikom sportów wodnych, ale także spacerowiczom, których nad akwenem nie brakuje przez cały rok, a nie tylko w sezonie letnim. Coraz więcej osób także wybiera się na rowerowe przejażdżki lub wyprawy biegowe dookoła akwenu.

Od maja powinny też już ruszyć nad Jeziorem Tarnobrzeskim dodatkowe punkty gastronomiczne. Urząd Miasta Tarnobrzega rozstrzygnął już przetarg na dzierżawę na okres trzech lat aż siedmiu takich punktów.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *