Prestiżowa nagroda dla gospodarstwa agroturystycznego z pobliskiej Alfredówki [ATRAKCJE W OKOLICY]

Dobre Miejsce – gospodarstwo agroturystyczne z Afleredówki w gminie Nowa Dęba – oddalonej o 15 kilometrów od Jeziora Tarnobrzeskiego – znalazło się w prestiżowym gronie 36 tego typu działalności z całej Polski nagrodzonych ekocertyfikatem „Blisko Natury”.

Nagrody te po raz pierwszy zostały przyznane obiektom turystyki wiejskiej, w szczególności gospodarstwom agroturystycznym posiadającym specjalistyczną ofertę w zakresie turystyki przyrodniczej. Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju kierując się dobrem turysty, a także zasadami turystyki zrównoważonej przyznała podkarpackim obiektom (drugim na nagrodzonym jest Chutor Gorajec, znany z organizowanego na jego terenie Festiwalu Folkowisko) dwa listki w ramach „trójlistkowego” systemu certyfikacji.

Certyfikaty zostały przyznane na dwa lata kalendarzowe tj. 2016 i 2017. Kapituła „Blisko Natury” postawiła przed agroturystykami wysokie wymagania. Należało spełnić kilkadziesiąt kryteriów ekologicznych, między innymi korzystać ze źródeł energii odnawialnej, gromadzić deszczówkę, prowadzić aktywny recykling odpadów i wyposażyć budynek w urządzenia energooszczędne. Najważniejsza jednak była oferta przygotowana przez agroturystyki, stawiająca na bezpośredni kontakt z przyrodą i turystykę zrównoważoną. Każda z agroturystyk przygotować musiała specjalne pakiety przyrodnicze dla swoich gości.

dobre

Dobre Miejsce to agroturystyka otwarta na ludzi i ich pomysły, oferująca spokój i sielskość wsi. Udostępnia swoim gościom rowery i pomaga w organizacji spływów kajakowych w okolicy. W ich ofercie warsztatowej są między innymi plenery fotografii przyrodniczej, cykle warsztatów zielarskich i odosobnienia w bliskim kontakcie z przyrodą. Każdy z gości może też poznać z bliska rodzimą rasę owiec – wrzosówek, bo Dobre Miejsce to również ich dom.

Współpracują z Centrum Natura 2000 w Tarnobrzegu, fotografami przyrodniczymi i przyrodnikami. Turyści najczęściej wybierają: przemierzanie Puszczy Sandomierskiej czy czatowanie na ptaki nad stawami w Budzie Stalowej są to mocne elementy oferty turystycznej. W roku 2016 w gospodarstwie tym wystartuje zagroda edukacyjna „Kurza Twarz” z programami dla dzieci i młodzieży: o rodzimych rasach zwierząt, o bioróżnorodności łąk, oraz o tropieniu zwierząt dzikich.

dobre2

Więcej informacji i zdjęć:

https://www.facebook.com/Dobre-Miejsce… oraz https://www.facebook.com/DobreMiejsce/…

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *