Baza „Machów” czeka na nurków

Baza Nurkowa „Machów” zlokalizowana nad Jeziorem Tarnobrzeskim działa już pełną parą. Zejście pod wodę na tym akwenie jest możliwe tylko za jej pośrednictwem. 

– Jesteśmy jedną z nielicznych baz, w których na bieżąco wiadomo kto jest pod wodą oraz kiedy z niej wyszedł. Każdy płetwonurek zostawia u nas dokument tożsamości, który odbiera, gdy opuszcza bazę – mówi Jerzy Salamucha, dyrektor zarządu wojewódzkiego Ligi Obrony Kraju, która prowadzi bazę nurkową nad brzegiem Jeziora Tarnobrzeskiego.  Dzięki temu nie ma możliwości,  że po paru dniach ktoś znajdzie przez przypadek płetwonurka, bo nikt nie miał pojęcia, że on nie wyszedł z wody. 

O bezpieczeństwo nurków dbają doświadczeni instruktorzy i członkowie klubów nurkowych Octopus z Tarnobrzega, Frogmen i Barakuda ze Stalowej Woli oraz Himera z Mielca.

– Nie mając jeszcze żadnych uprawnień można u nas zejść pod wodę z instruktorem – oczywiście na niewielką głębokość. Żeby natomiast nabyć podstawowe uprawnienia trzeba odbyć kurs płetwonurka. Najlepiej zaczynać go na basenie, a dopiero później wchodzić do otwartych zbiorników wodnych. Kurs jest trzystopniowy. Zaliczenie każdego z nich uprawnia do schodzenia na odpowiednią głębokość. U nas tak zwany kurs P1 (najniższy stopień – red) kosztuje 1200 złotych. W tym oczywiście zabezpieczamy potrzebny sprzęt i instruktora – mówi Jerzy Salamucha.  

W Jeziorze Tarnobrzeskim na głębokości 5 i 7 metrów zatopione są specjalne platformy, które wykorzystuje się podczas szkoleń nurkowych, a także żaglówka, motorówka i jacht.

Jacht stoi na podporach na głębokości 18 metrów, żeby można było robić na nim tak zwane specjalności wrakowe – tłumaczy J. Salamucha.

Na terenie bazy działa też wypożyczalnia sprzętu niezbędnego do nurkowania. Istnieje także możliwość nabicia butli.

 

Aktualnie widoczność pod wodą od głębokości około 7,5 metra wynosi 8-9 metrów. Temperatura wody na powierzchni to 12°C, a na głębokoœci 20 m – 4°C. Baza Nurkowa „Machów” czynna jest od 1 maja do 30 września, w godzinach od 9 do 20. Więcej informacji: http://www.lok-octopus.pl/baza.php

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *